Projenin Amacı

Toplu ulaşımda akaryakıt yerine elektrikle çalışan, yeni ve daha çevreci araç çözümlerine geçilmesi sürecini hızlandırmak.

Projenin Faydası

Ankara halkının sıfır emisyon, sessiz ve konforlu toplu taşımayla tanışması, şehrin örnek çevreye duyarlı örnek bir kent olmasının yanı sıra daha ekonomik bir ulaşımla tanışması hedeflenerek, vatandaşın toplu taşıma araçlarını tercihe sevk edilmesi amaçlanmaktadır

Projenin İçeriği

Troleybüs kullanımı ve eski dizel ve CNG yakıtlı otobüsleri elektrikli otobüse dönüştürerek vatandaşın hizmetine sunmak. 1 adet otobüs dönüşümü prototip olarak birlikte yapılarak, 4-5 aylık deneme süresi sonunda, 400-500 eski model otobüse uygulaması üzerinde teknik ve mali fizibilite yapılacaktır.

Son Durum

Elektrikli Otobüs, Metrobüs veya Trambüs seçenekleri yolcu yoğunluğu, güzergâh koşulları ve alt yapı koşulları dikkate alınarak ele alınacak ve optimizasyon yapılarak ilgili makamlara sunulacaktır.  Troleybüs Projesinde hat, Hipodrom-Ulus-Turgut Özal Caddesi-Karapürçek üzerinde planlanmaktadır. Elektrikli Otobüs projesinde ise 10 yıllık ömrünü tamamlayan Ego A74 MAN otobüslerinden 1 adeti alınarak elektrikli çevriminin yapılması ve uygulamanın sonucunda yapılan mali ve teknik fizibilite sonucunda devamına karar verilmesi planlanmaktadır.

Close Search Window