Projenin Amacı

Geri dönüşüm yoluyla organik gübre elde edilmesi ve bu organik gübrenin park ve bahçelerde çok daha uygun maliyetle kullanılabilmesi. 

Projenin Faydası

BELKA üzerinden yapılacak proje ile hem BELKA’ya gelir sağlanacak hem de Ankara halkının faydalandığı yeşil alanlarda daha sağlıklı ve daha ucuz gübre kullanılmış olacaktır.

Projenin İçeriği

Park ve bahçelerden biçilen ve çöpe giden atık çimlerin kompost tesisine taşınarak ve burada kompostlanarak organik gübreye dönüştürülmesi sürecini kapsar.

Son Durum

Park ve Bahçelerden sağlanan biçilmiş ve çöpe atılan çimler değerlendirilerek, kompostlanarak, organik gübre elde etme çalışmaları başarı ile tamamlanmıştır. Elde edilen organik gübre analiz edilmek için Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümüne gönderilmiş ve analiz sonuçları en iyi kalite organik gübre elde edildiğini göstermiştir.

Benzer şekilde, Park, bahçe ve caddelerdeki ağaç budama dalları da toplanarak, kompostlama yoluyla organik gübre eldesi yönünde çalışmalar başlatılmıştır. Kısa sürede deneme üretimi ve Üniversite analizleri elde edilerek önümüzdeki yıllar için hazırlık başlatılacaktır.

Close Search Window

İhale Duyurusu

592 Adet Araç Kasko Sigortası ve 155 Adet İş Makinesi Makine Kırılma Sigortası Yaptırılması Hizmet Alım İşi İhalesi

30.04.2024 - 14:00