Projenin Amacı

Ankara Büyükşehir Belediyesinin halkın kullanımına sunduğu raylı sistemlerin alt yapı işlerinde ve finansal ihtiyaçlarında uluslararası iş birliği ile hareket ederek daha hızlı sonuç almak.

Projenin Faydası

Raylı sistemlerin uygulanarak geliştirilmesi ve vatandaşın için cazip bir toplu taşıma seçeneği  haline getirilmesi düşünülmektedir. Böylece Ankara halkı için; modern, temiz ve erişilebilir toplu taşıma seçeneği sunarak, özel araç kullanımın en aza indirilmesi yoluyla temiz ve yaşanabilir bir kent haline getirmek.

Projenin İçeriği

Özellikle Çin’den birkaç devlet ve özel firmalar, Devlet Bankaları ile Ankara toplu taşımaya yönelik Raylı Sistemlerin yoğun kullanımı amacı ile  altyapı, araç, sinyalizasyon konularda ön görüşmeler başlatılmıştır. Bu görüşmelerin sonucuna bağlı olarak, belirlenen ve üzerinde çalışmalar devam eden bazı yolcu yoğunluğunun fazla olduğu güzergahlarda uygulama amacı ile proje başlatılacaktır.

Son Durum

Yurt dışı firmalarla belirlenen birkaç güzergah üzerinde tramvay çalıştırılması için pilot uygulama olarak görüşmelere devam etmektedir. Finansman ve teknoloji transferi şeklinde devam eden görüşmelerde sonuç elde edildiğinde; Bentderesi-Ulus-Kazım Karabekir-Opera hattı veya benzeri başka hatlar üzerinde detay çalışmalara devam edilecektir.

Bu işbirliğine talip olan birkaç yurt dış firma ile görüşmeler başlatılmış olup, belirlenmiş örnek bir güzergah üzerinde fizibilite çalışmaları devam etmektedir. Özellikle finans sistemi üzerinde anlaşma sağlanabilirse, seçilmiş olan ilk ve pilot güzergahla uygulama başlatılacaktır. 

Close Search Window