mansur yavaş

Mansur YAVAŞ, 23 Mayıs 1955’te Ankara, Beypazarı’nda doğmuştur. Avukat ve siyasetçi olan YAVAŞ, Ankara Belediye Başkanı olarak ikinci dönem görevini yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’nın Beypazarı ilçesinde tamamlayan YAVAŞ, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 13 yıl Beypazarı’nda serbest avukat olarak çalışmıştır.

Siyasete ilgisi gençlik yıllarında başlamış ve 1999-2009 yılları arasında da iki dönem Beypazarı Belediye Başkanı seçilerek, önemli çalışmalara imza atmıştır.

Mansur YAVAŞ, Beypazarı ilçesini baştan aşağı değiştiren geniş bir proje yelpazesine imza atmıştır. İlçenin yaşam standartlarında, turizminde, sosyal hayatında ve altyapı hizmetlerinde yaptığı olumlu değişiklikler ile beraber kırsal üretime de büyük önem vermiştir. Beypazarı’da uluslararası festivaller yapılmasını sağlarken, bina restorasyonları ile ilçenin görünümü kadar tarihi ve yöresel dokusunu da günümüze taşımıştır. Yöresel lezzetlerin tanıtımıyla Beypazarı, başkent turizmi açısından önemli bir değer haline gelmiş, bölge turizm açısından uğrak nokta olmuştur. YAVAŞ, buradaki çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

YAVAŞ, daha sonra siyasi kariyerini bir adım yukarı taşıyarak, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde ilk dönemi için ve 2024 yılında da ikinci dönemi için Cumhuriyet Halk Partisi’nden, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir.

2019 yılında göreve başladıktan sonra, yönetim sisteminde alışılmış uygulamaların dışına çıkmış, Türkiye’de bir ilk olan “şeffaf, sosyal, hesap verebilir, üreten Belediye” anlayışı gibi kavramları benimsetmiş ve “Mansur YAVAŞ Belediyeciliği” modelini tüm dünyaya tanıtmıştır.

Ülke genelinde örnek alınan, devlet politikası haline getirilen ve toplum genelinde güven duyulmasına da sebep olan uygulamalara imza atmıştır. Bunlar arasında;

 • Belediye Meclis toplantılarının ve ihalelerin canlı yayınlanmaya başlanması,
 • Kar küreme araçlarına kamera yerleştirilerek plaka takip sisteminin kamuoyuna dijital platform üzerinden açılması,
 • Dar gelirli her ailenin kendi ihtiyacını belirleyerek alışveriş yapabildiği ve esnafın da ticari hayatını önceleyen Başkent Kart sisteminin kurulması ve sosyal yardımlarda koli dağıtımına son verilmesi,
 • Pandemi döneminde “6 Milyon Tek Yürek” temasıyla, kampanyalar düzenlenmesi, toplumun birlik, beraberlik içerisinde, özel ve ticari yaşantılarının sürdürülmesinin sağlanması,
 • Çocuklarda görülen SMA gibi ölümcül bir hastalığın evlenecek çiftlerde erken teşhis testiyle uyarılmaları, kadınlara HPV aşısı, sınava girecek öğrenciler için diyabet sensörü temini, bağımlılıkla mücadele, hijyenik malzemelere erişim, internet altyapısının kent geneline genişletilmesi ve ücretsiz internet kullanımının sağlanması,
 • Eğitimde fırsat eşitliği ve sağlıklı çocuklar, gençler yetiştirilmesi için imkânların arttırılması, çocukların yaşıtlarıyla aynı imkânlarda yetiştirilmesi,
 • Afetlerle mücadele ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinde dayanışma ağlarının kurularak, üniversiteler, hastaneler, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının desteğinin toplanması gibi başlıca kapsamlar sayılabilmektedir.

Bugüne dek hayata geçirdiği çalışmaları, ulusal ve uluslararası niteliklerde çok çeşitli ödüllere layık görülmesine de sebep olmuştur. Bunlar arasında;

 • Avrupa Konseyi: “Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası Ödülü” (ELoGe – European Label of Governance Excellence) (2023)
 • Tarihi Kentler Birliği: “İç Kale Sokak Sağlıklaştırma Projesi” ile “Tarihi Kentler Birliği Uygulama Başarı Ödülü” (2023)
 • KalDer – Türkiye Kalite Derneği tarafından Kamuya İlham Veren Proje Kategorisinde “Mor Haritam” projesi (2023) ve “Sözleşmeli Üreticilik Modeli” projesi (2022) Ödülleri
 • Hacettepe Üniversitesi, “Kristal Geyik Ödülü” (2022)
 • İngiltere merkezli Belediye Başkanları Vakfı (The City Mayors Foundation) tarafından “2021 Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü” (2021 World Mayor Capital Award) (2021)
 • Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından uluslararası statüde “9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü” kapsamında “2020 Şeffaflık Ödülü” (2021)
 • Sardis Ödülleri kapsamında “Başkent Kart” projesi ile “Pozitif Sosyal Etki” kategorisinde “Toplumsal Sosyal Sorumluluk Altın Ödülü”, “Ekonomik Sorumluluk Altın Ödülü” ve “Sosyal İnovasyon Altın Ödülü” (2021)
 • İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından ulusal olarak “En Şeffaf Belediye” ödülü (2021 ve 2022)

Comments are closed.

Close Search Window