Projenin Amacı

Işıklı Regülatörü ile Çamlıdere Barajı arasında yapımı devam eden “Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi-Gerede Tüneli Projesi” kapsamında Filyos Nehri’nin kolu Ulusu Çayı’na inşa edilecek olan “Işıklı Regülatörü ve İletim Tüneli” aracılığıyla cazibeli şekilde, Ankara ili Çamlıdere ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çamlıdere Barajı rezervuarına su temin edilmesi planlanmaktadır.

Projenin Faydası

Ankara halkına çevreci, sürdürülebilir ve uzun vadede ekonomi sağlayacak bir enerji çözümü armağan edilmesi. 20,94 MW kurulu güce sahip olacak santralin yılda yaklaşık olarak 41,06 GWh enerji üretmesi planlanmaktadır. Toplam maliyetinin 23 milyon $ olması beklenen proje ile yıllık yaklaşık 3 milyon $ elektrik üretmesi planlanmaktadır.

Projenin İçeriği

Yenilenebilir enerji kullanımının artırılması konusunda BELKA AŞ’nin çalışmalarının devreye alınması.

Son Durum

BELKA AŞ üzerinden elektrik üretimi faaliyeti yapmak amacıyla 28.08.2019 tarihinde Yönetim Kurulu, 10.09.2019 tarihinde de genel Kurul yapılarak, mevcut şirket esas sözleşmesinin enerji üretim yetkisini alınması üzerine değişiklik yapılmıştır. Devamında BELKA üzerinden 25.09.2019 tarihinde Üretim Bağlantı Başvurusu, Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına ve Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’na yapılmıştır.

Close Search Window