Projenin Amacı

Günümüzde enerji depolama ve elektrikli araçlar açısından önemli ve stratejik bir eleman olan batarya ve batarya paketleme konusunda, yurt dışı firmalar Ankara’da ortak üretim konusunda Şirketimizle temas geçmiştir. İleride enerji sistemlerinde depolama amaçlı ve toplu taşımada güç kaynağı olarak krıtik kullanım alnı olacak batarya paketlerinin Ankara ABB tesislerinde BELKA ve ilgili firma ile ortak üretimi konularında görüşmeler devam etmektedir.

Projenin Faydası

ABB’nin BELKA vasıtası ile ileri teknoloji üretim kabiliyeti kazanarak, öncelikle kendi ihtiyaçlarını, sonrasında da satış pazarlamaya yönelerek ABB’ye gelir kaynağı sağlanması hedeflenmektedir.

Projenin İçeriği

Anlaşmaya varılacak firma ile, Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan atölyelerin bir tanesi bu amaç için ayrılacak olup ve Yurt dışı firma ve BELKA arasında kurulacak ortaklıkla, yurt dışından gelecek hücreler, bu tesiste paketlenerek kullanıma hazır hale getirilecektir. Bu paketlenmiş güç kaynakları mevzuat olarak zorunlu hale gelen enerji tesislerine depolama için, elektrikli araçlar için güç kaynağı olarak ortak pazarlanacaktır. Bu ortaklık hem yurt içi hem yurt dışı pazarlara yönelik olacaktır. Kurulacak yeni şirket ile yüksek teknoloji ürünler yapılarak dünya pazarına sunulacaktır.

Son Durum

Yurt dışı iş birliği, temsilcilik veya iş birliği çalışmaları da devam etmektedir. Çin’in önemli firmaları ile BELKA AŞ ile kurulan yeni ortak firma veya temsilcilik yoluyla; enerji depolama, batarya paketleme, elektrikli araçlar konusunda faaliyet gösterilecektir.

Close Search Window