Projenin Amacı

Ankara’ya özel sürdürülebilir enerji çözümleri sunmak, bunun için tesis ve alt yapı sistemi kurmak.

Projenin Faydası

Elektrik harcamalarının masraflarının düşürülmesi, köylerde yaşayan ve ağırlıklı olarak ziraat ile uğraşan halkın ekonomik olarak kalkınması, çevrecilik ve hava kalitesi artışı.

Projenin İçeriği

Güneş enerjisi üretim tesislerinin ve köylere yönelik elektrik üretim sistemlerinin kurulması ve finansmanı için seçilen bir uluslararası enerji firması ile ortak şirket (Joint Venture) kurulması.

Son Durum

Yurt dışı iş birliği veya temsilcilik çalışmaları da devam etmektedir. Güneş sistemleri ve köylere yönelik elektrik üretim sistemlerinin kurulması ve finansmanı konularında faaliyetler başlatılmıştır. Hindistan’ın en büyük güneş enerjisi sistemlerini kurmakta olan bir firma ile Çin’den birkaç firma ile görüşmeler devam etmektedir. Aynı zamanda Ankara’daki üniversitelerle de aynı amaçlı işbirliklerine yönelik görüşmeler de yapılmaktadır. Yurt dışı firmaların üst düzey yöneticileri hem güneş tarlalarının yapılacağı yerleri görmek hem de finans modellerini görüşmek üzere Ankara’da davet edilerek görüşmeler yapılmış olup, anlaşma sağlandığında iş birliği protokolleri imzalanacaktır.

Close Search Window