BASINDA BELKA|

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin prototipini tanıttığı yüzde 100 dönüştürülmüş elektrikli otobüs için “Seri Tadilat Tip Onay Belgesi” alındı ve Belediye 23 otobüsün elektrikli hale getirilmesi için çalışmalara başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 23 Otobüsü Elektrikli Otobüse Dönüştürecek 1

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş. tarafından dizel otobüsten dönüştürülerek üretilen ve AB standartlarında testleri başarıyla geçen “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü” için tüm süreçler tamamlandı.

İlk prototipini 25 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ilk etapta belediye otobüsleri ile ön seri imalat yapılacağını açıkladı.

1994 model eski bir dizel otobüsün dönüştürülmesi ile üretilen yüzde 100 yerli elektrikli otobüs, “Seri Tadilat Tip Onay Belgesi” aldı.

Yavaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsünü gururla sizlere tanıtmıştık. Şimdi ise ‘Seri Tadilat Tip Onay Belgesi’ aldık ve 23 eski EGO otobüsümüzü dönüştüreceğiz. Ankara’mızı çevre dostu otobüslere kavuşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Belgenin alınma süreci devam ederken, mevcut prototip otobüste geliştirme ve güncelleme çalışmaları da tamamlandı.

BELKA yönetimi, onay belgesinin alınmasının ardından ilk etapta 23 EGO otobüsünde başlatılacak ön seri imalat için hazırlıkların devam ettiğini açıkladı.

 3,5 yılda kendini amorti ediyor

Sıfır elektrikli otobüs maliyetinin 3’te 1 maliyetine dönüştürülen yüzde 100 elektrikli otobüs, sadece yakıt farkı ile 3,5 yılda kendini amorti etme özelliğine sahip.

Dönüşüm işleminden sonra kullanım ömürleri 15 yıl uzayan ve yüzde 80’e yakın yakıt tasarrufu sağlayan otobüsler, sessiz ve çevreci olma özelliğinin yanı sıra 300 ila 400 kilometre yol yapabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 23 Otobüsü Elektrikli Otobüse Dönüştürecek 2

Comments are closed.

Close Search Window