BASINDA BELKA|

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin dizelden dönüştürülmüş ilk yüzde 100 elektrikli otobüs üretimini gerçekleştirdi.

Dizelden Dönüştürülmüş %100 Elektrikli Otobüs 1

Avrupa Birliği’nin 2025 yılında şehir içi dizel toplu taşımayı kaldırma kararının ardından harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediye iştiraki BELKA A.Ş. tarafından üretilen “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsü”nü kamuoyuna tanıttı. Programa katılan ABB Başkanı Mansur Yavaş, hava kirliliğinin de önüne geçecek elektrikli otobüs ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Eski bir otobüsün tamamen elektrikli hale gelmesinin dönüşümünü sağladık. Eski otobüsler hem hava kirliliği hem yakıt tüketimi açısından Ankara için son derece sakıncalıydı. Çünkü Ankara’da çok araç kullanılması ve diğer sebeplerden dolayı zaman zaman hava kirliliği yaşanıyor. Şu anda testler Avrupa standartlarına göre tamamlandı. Sanayi Bakanlığı’na müracaat ederek onayı aldıktan sonra artık seri üretmenin çaresine bakacağız. Bundan sonra Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri inşallah göreceğiz.” BELKA mühendis ve çalışanları tarafından dönüştürülen otobüs, yüzde 100 elektrikle çalışıyor.

Doğa dostu, sessiz, çok daha ekonomik ve ileri teknoloji içeriyor. Ku- lanım ömrü en az 15 yıl uzayan otobüsler, 400 km menzile sahip. 3 saatte tam şarj olabiliyor ve bir günden fazla sefer yapabiliyor. “Dönüşümün maliyeti sıfır elektrikli otobüs maliyetinin 3’te 1’i düzeyinde ve elde edilen yakıt tasarrufu sayesinde dönüşüm kendini 3,5 yılda amorti ediyor.

Dizelden Dönüştürülmüş %100 Elektrikli Otobüs 2

Comments are closed.

Close Search Window

İhale Duyurusu

592 Adet Araç Kasko Sigortası ve 155 Adet İş Makinesi Makine Kırılma Sigortası Yaptırılması Hizmet Alım İşi İhalesi

30.04.2024 - 14:00